5

NEWSLETTER

Kręgielnia

CENNIK:

Poniedziałek - Czwartek:
60zł / h - jeden tor

PiÄ…tek - Niedziela:
70zÅ‚/  h - jeden torKręgle uchodzą za jedną z najstarszych gier ruchowych na świecie! Dowody na istnienie tej dyscypliny znaleziono w egipskich grobowcach. Kręgle i kule w nich umieszczone były z kamienia. Istnieje teoria, że początkowo rzucano w celach obronnych, a potem dopiero ustalono sobie cel, czyli kręgle. Za czasów Juliusza Cezara, ok. 50 roku p.n.e. ludzie zamieszkujący alpejskie regiony Italii uprawiali grę uważaną za prekursora również bocce. W IV wieku na terenach obecnych Niemiec kręgle stały się częścią ceremonii religijnych. Jednak w wielu państwach średniowiecznych tępiono ją, a nawet oficjalnie zakazywano. Władcom nie podobało się to, że odciąga ludzi od pracy oraz że rozwija się przy niej... hazard.

Charakter sportowy kręglom nadano na przełomie XIX i XX wieku. W pewnym stopniu przyczyniła się do tego rywalizacja dwóch odmian: kręgli klasycznych oraz bowlingu. Ten ostatni wymyślili Amerykanie, którym istnienie kręgli uświadomili holenderscy osadnicy. Praktyczny naród dołożył ponoć jeden dodatkowy kręgiel, aby obejść zakaz obowiązujący w stanie Connecticut dla gry klasycznej, czyli w dziewięć kręgli. Do Polski, tak jak do większości krajów europejskich, najwcześniej dotarła ta pierwsza forma. Ogólnokrajowy związek zarejestrowano już w 1924 roku. Bowling to już historia ostatnich lat, gdy zaczęły powstawać nowoczesne kręgielnie.

Zasady Gry

Gra składa się z 10 rund (frame’ów), w których gracz ma za zadanie zbicie wszystkich 10 stojących na końcu toru kręgli. Podczas jednej rundy można wykonać maksymalnie dwa rzuty kulą. Jeżeli udaje się strącić wszystkie kręgle za pierwszym razem rezultatem jest tzw. STRIKE, który kończy rundę. W sytuacji kiedy nie wszystkie kręgle zostaną zbite za pierwszym razem gracz ma jeszcze jeden rzut. Jeżeli uda się strącić pozostałe kręgle rezultat nazywa się SPARE, natomiast jeżeli na torze wciąż pozostają niestrącone kręgle jest to tzw. open frame - gracz otrzymuje tylko tyle punktów, ile strącił kręgli.

STRIKE (oznaczenie X)
wszystkie 10 kręgli strącone za pierwszym razem. Gracz otrzymuje maksymalną liczbę - 10 punktów oraz dodatkowo łączną liczbę punktów zdobytych podczas dwóch następnych rzutów kulą.

SPARE (oznaczenie /)
wszystkie 10 kręgli strącone w jednej rundzie. Gracz otrzymuje 10 punktów za rundę oraz dodatkowo liczbę punktów zdobytych podczas następnego rzutu.